Video analiza

Wideoanaliza techniki tenisowej to jeszcze stosunkowo świeże i dość słabo wykorzystywane narzędzie treningowe w tenisie. Nie bez powodu jednak rośnie jej popularność: jak pokazuje praktyka, skorzystać z niej mogą sportowcy na każdym poziomie zaawansowania. Okazuje się bowiem, że nawet bardzo dojrzali, doświadczeni zawodnicy z sukcesami, często nie są świadomi błędów technicznych, dopóki nie obejrzą swojego stylu grania na nagraniu wideo. Ujrzenie własnego sposobu poruszania, daje niesamowicie wartościową informację zwrotną, która działa lepiej, niż nawet najbardziej stanowcze i przekonujące słowa trenera. W końcu na filmie wszystko widoczne jest jak na dłoni i niczego nie da się ukryć, ani zmanipulować.

Praktyka przeprowadzanych w ostatnim czasie analiz pokazała, że najlepsze efekty daje następująca struktura zajęć:

Krok 1. Nagrywanie techniki uderzeń tenioswych z trzech najważniejszych kątów ( tył, bok, przód), przy różnych intensywnościach odbijania piłki.
Krok 2. Omówienie najważniejszych błędów bezpośrednio po nagrywaniu, dobór ćwiczeń, korekta.
Krok 3. Ponowne nagranie wybranych elementów po korekcie.
Krok 4. Szczegółowy opis błędów i wskazanie najważniejszych elementów dla dalszego rozwoju techniki. Rozbicie planu działania na krótkoterminowy i długoterminowy.

W naszym przekonaniu, celem wideoanalizy powinno być nie tylko zaobserwowanie błędów technicznych, ale również sprawienie, aby w trakcie spotkania tenisista „poczuł” kierunek w którym powinien iść, żeby znalezione błędy wyeliminować. Sama świadomość jest bowiem tylko początkiem drogi do poprawy techniki. Dlatego też podczas zajęć duży nacisk kładziemy na pokazanie i nauczenie „na gorąco” najskuteczniejszych ćwiczeń w danej sytuacji. W praktyce cała wideoanaliza, razem z poprawkami trwa ok. 2 godzin.

Jeśli przekonuje Cię taki charakter współpracy, pisz na adres: biuro.gemsetmecz@gmail.com, z dopiskiem „wideoanaliza” w temacie wiadomości, lub zadzwoń: +48 66 111 67 68